İBRAHİM TOPBAŞ
ondokuzlar@gmail.com
GÜVENSİZLİK
28/12/2022

GÜVENSİZLİK HASTALIĞI

Meşhur hikayedir: Çölde sıcak altında devesiyle yolculuk eden adam, susuzluk ve yorgunluktan yere yığılmış bir adam görür. Hemen deveden iner, suyunu alır ve bayılmak üzere olan adama yardım etmek isterken yerde yatan kötü niyetli adam elindeki su kırbasını kapar, ani bir hareketle deveye biner ve kaçar. Deve sahibi koşar yetişemez. Uzaktan bağırır;

- Ey harami , devemi ve suyumu çaldın. Bari bunu kimseye anlatma aramızda kalsın, der.

Hırsız bu tuhaf söze şaşırıp ve durakladığında deve sahibi:

- Bu hadise duyulursa , bundan sonra darda kalana kimsenin el uzatmamasından korkarım, der.

Dini duyguları istismar ederek büyüyen yapının sırtımıza vurduğu hançer,bazı hassasiyetlerimizi de yaraladı. Dinden bahsedenlere de güven azaldı. İnsanlar arasında sohbetler eksildi.

Din ve islamdan bahseden herkesi güvenilir saymak, Arap kültürünü İslam saymak, Batı kültürünü medeniyet saymak gibidir.

Pek çoğumuz, “Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin! “ sözünü vird etti. Peki, o zaman kime güveneceğiz? En yakınımıza dahi güvenmeyeceksek bu hayat nasıl yaşanabilir olur? Güvenmek zorundayız. Kardeşler, eşler, komşular birbirlerine mutlak güvenmek zorundalar.

Eksiğimize, kusurumuza rağmen aynı yola koyulan Müslümanlar olarak hele de Türk Milleti olarak birbirimize güvenmeyeceksek kime güveneceğiz? Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığına göre güvenmek zarurettir. Bütün şer odaklarının üzerimize geldiği böyle bir zamanda birbirimize sahip çıkmayacaksak ne zaman sahip çıkacağız?

Yöneticiyseniz yanınızdaki insanlara dikkat etmeniz telkin edilir. Bu doğru bir tespit olabilir. Ancak aynı kişi, sizinle konuşurken size güvendiğini ifade eder, size kötülediği yanınızdakiler ile görüşürken de sizi güvensiz ilan ederse güvensiz kim oluyor? Ömrü bozguncukla geçenler var.

Yıllarca yanınızda bulunan , sizin yol arkadaşınız gibi davrananlardan sudan sebeple otuz yıllık dostluğu, otuz günlük maceraya değişenler var. Bunlarda toplum hayatında güvensizliğe kötü örnektir. Ama dikkate almamak lazım.

Unutmayalım, güvensizlik bir Türk ve Müslüman hastalığı değildir.(ALINTI A.A.)

 95 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEDE VE TORUN - 02/01/2022
KALMAK
TÜKENİYORUZ - 16/12/2021
YAZIK
DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY,DEĞİŞİMİN KENDİSİDİR - 06/10/2021
SABIR VE ÇABA
DEĞERLERİMİZ - 12/09/2021
HER ŞEY ZAMANINDA DEĞERLİDİR
AĞAÇ - 12/09/2021
İNSAN
DUYGUSUZ NESİL - 29/07/2021
GENÇLİK
YOLUN SONU - 16/04/2021
GÖRÜNÜYOR
YAŞANMIŞ BİR OLAY - 26/12/2020
SEBEP
HERCAİ VE KARDELEN ÇİÇEĞİ - 20/12/2020
HİKAYESİ
 Devamı