zeynep solak
zeynepsolak1977@hotmail.com
başarmak çok kolay
10/11/2015
Hepimizin geleceğe dair idealleri vardır.Çocukluktan itibaren yaşamımızın sonuna kadar bu ideallerle yaşarız.Kimileri bu ideallerinin peşinde koşarak, sabırla ve azimle hedefine ulaşır, mutlu olur.Kimileri ise hedeflerine giden yolda karşılarına çıkan zorluklarla mücadele edemez,umudunu yitirir,güvenini kaybeder ve ideallerinden vazgeçerek başarısız ve mutsuz olur.
            Başarı, insanların yaşamak istedikleri en güzel duygulardan birisidir.Peki başarıya ulaşmak için izlememiz gereken yol nedir? Kimilerine göre başarılı olmak çok kolayken, kimilerine göre neden varılamayan bir yoldur?
             Öncelikle başarılı bir birey olmak için sorumluluk almak ve sorumluluk bilinciyle hareket etmek önemli adımlardan biridir.Sorumluluk almaktan kaçınan yada sorumluluk verilmeyen bireyler karşısına çıkan zorluklarla mücadele edemez ve çabuk pes eder.Bunun sonucunda kendine olan güveni sarsılır.Kimi zaman anne-babanın, kimi zaman arkadaşlarının, kimi zaman iş yerindeki amirlerinin, kimi zamanda eşlerinin kendisine engel olduğunu düşünerek  onların suçlar.Başarısızlıkların nedenini başkalarına yüklemek yerine sorumluluk duygusunu geliştirerek ve sorumluluk almaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz.


              Başarılı bir birey olmak için hayatınızı ve hedeflerinizi planlayın.Plansız programsız hareket etmek elinizde tarifi olmadan pasta yapmaya çalışmaya benzer.Geçmişe baktığımızda  başarılar ve zaferler üzerinde düşünülerek yani planlanarak kazanılmıştır.Başarmak için programlı olmayı,programlı omak içinde planlamayı öğrenmemiz gerekiyor.
               Enerjinizi tek bir alanda odaklayın.''Her işi yaparım, her şeye yeteneğim var '' demek yerine en iyi olduğunuz alanı belirleyip o alanda öğrenmeniz gereken alt bilgileri ve detayları öğrenin.Sürekli kendinizi geliştirerek  yenilikleri takip etmeye ve yeni bilgiler öğrenmeye çalışın.
                 Hedeflerinize doğru ilerlerken neleri feda edebileceğinizi önceden belirleyerek ödeyeceğiniz bedellerin farkında olun.Bunu bilmek gerçekçi hedefler koyabilme noktasında size yardımcı olacaktır.
                 Başarıya ulaşmak için kat edeceğiniz yolda bir takım engeller karşınıza çıkacaktır.Çabuk yorulanlar, ilk engelde yolunu değiştirenler hedeflerine asla varamazlar.Kararlı olup hayalinize ve hedefinize ulaşabilmek için bıkmadan, yılmadan, sabırla azmedin.İlk seferinde olmadıysa karamsarlığa kapılıp pes etmeyin tekrar tekrar deneyin.
                 Hayatla barışık olun.Siz hayata nasıl bakarsanız oda size aynı şekilde geri dönüş yapar.Her anınızın kıymetini bilip tadına varın ve keyif alın.Hayatınızdaki hiç bir şeyi ertelemeyin.Unutmayın ki zaman sonsuz değildir.''Bugünün işini yarına bırakma '' demiş atalarımız, o gün için neyi yapmanız gerekiyorsa zamanında yapın.Keşkelerle dolu bir hayat sadece yaşamımızı ertelediğimizi gösterir ve bu başarının önündeki en büyük engeldir.
                  Başarıya ulaşan insanlar, hayallerinin peşi sıra kararlı ve emin adımlarla yürüyen kişilerdir.Başarısızlık diye bir şey yoktur sadece hatalarımız vardır.Yapmamız gereken  pes etmeden hatalarımızı tespit edip ders alarak başarılara  doğru yelken açmaktır.
                  Hayallerinizi  gerçekleştirebileceğiniz  başarılı günler dileğiyle...3212 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖN YARGI - 08/10/2013
PEŞİN HÜKÜM
SEVMEK - 02/10/2013
KOLAY MI
YÜREĞİMDE HER RENGE YER VAR - 18/09/2013
YÜREĞİMDE HER RENGE YER VAR Dünyanın bütün renkleri bir araya toplanmışlar.Hangi rengin en önemli ve en özel olduğunu tartışmaya başlamışlar.
BİRAZ HOŞGÖRÜ YETER..... - 07/09/2013
BİRAZ HOŞGÖRÜ YETER….. Bir ülkenin,toplumun varlığını devam ettirebilmesi için hoşgörünün olması da şarttır.Hoşgörünün olmadığı yerde birlik ve düzen de olmaz.O halde hoşgörü nasıl olmalı ve nasıl uygulanmalı?
SİYASETTE KADIN - 24/08/2013
Türkiyede kadın olmak tüm zorluklara göğüs germek,dimdik ayakta durmak ve her şeye rağmen insanca yaşamaya çalışmaktır.Yer,zaman,yaş değişsede mücadele etmektir.
MUTLULUK SİZİN ELİNİZDE - 24/08/2013
İnsanlar tarih boyunca mutlu olmanın yollarını bulmak için uğraşmıştır.Mutluluğun anlamı kişiden kişiye değiştiği için herkes kendine göre bir mutluluk anlayışı geliştirmiştir.