İBRAHİM TOPBAŞ
ondokuzlar@gmail.com
YAZIK
29/09/2011

1970 LERİN SONU VE 1980 Lİ YILLARA RASTLAMIŞTI ÇOCUKLUĞUM.YOKLUK,İMKANSIZLIK,ULAŞIM ZORLUKLARI FALAN FİLAN DER KIZARDIM O ZAMANLARA.

 

YAZ TATİLLERİNDE ÇORUM’A GİTMEK İÇİN SİTELER/ANKARA YA GİDER SAATLERCE OTOBÜS BEKLERDİK.OTOBÜSLER BAYRAM ARASI TIKLIM TIKLIM OLDUĞUNDAN HASIR İSKEMLELER ARAYA ATILIR OTURAN OTURUR,OTURAMAYANLAR KAPI MERDİVENLERİNE YADA KORİDORLARDA YERLERE OTURURLARDI.

BEŞ,ALTI SAAT YOLCULUĞUN SONUNDA ÇORUM’A GELİNİR,İKİNCİ ETAP BAŞLARDI.ŞİMDİKİ GİBİ SERVİS NERDE..!!?

ESKİ GARAJDAN AT ARABASI TUTLUR YADA YÜRÜYEREK KÖY ARABALARININ KALKTIĞI YERE GİDİLİRDİ.

 

EĞER  BAYRAM ANKARA DA GEÇİRİLECEKSE ARİFE GÜNÜNDEN BÜYÜK AMCAMLARA GİTMEK İÇİN YOLLARA DÜŞERDİK.ÖNCE ULUS’A GELİR SONRA DA ESKİ MECLİSİN ÖNÜNDEKİ OTOBÜS DURAKLARINDA SIRAMIZI ALIRDIK.

O ZAMANLAR  DİKMEN SON DURAK TA İNER;YAĞMUR ÇAMUR DEMEDEN YÜRÜYEREK İLKER MAHALLESİ( ASKERİYENİN YANI )NE GİDERDİK.

BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜ ÖĞLEDEN SONRA SIRASI İLE NEREDE BİR AKRABA NEREDE BİR BÜYÜĞÜMÜZ VAR ZİYARET EDER ,BAYRAMIN 3.GÜNÜ EVE YİNE O ÇİLELİ YOLLARLA DÖNERDİK.

 

İNANIN BU SIKINTILI DÖNEMLER ÇOK GÜZELDİ.HER ŞEYE RAĞMEN AKRABALIK İLİŞKİLERİ MENFAATSİZCE VE SAMİMİ İDİ.

AKRABALARIMIZLA VE AKRANLARIMIZLA BULUŞMALARIMIZ HER TÜRLÜ SIKINTI VE YORGUNLUĞUMUZA DEĞİYORDU.

 

ŞİMDİ HER EVİN ÖNÜNDE BİR ARABA OLMASINA RAĞMEN İNSANLARIMIZ BU ZİYARETLERİ YAPMIYOR.YAPMADIĞI GİBİ MAZERETLER ÜRETİYOR.YAPMAYI PLANLADIĞI ZİYARETLER İÇİN DE BİR MENFAAT SIRALAMASI YAPAR OLDULAR.NE ACI DEĞİL Mİ..’’??

 

TEKNOLOJİNİN VE ULAŞIMIN BU DENLİ YÜKSEK YAŞANDIĞI ZAMANIMIZDA İNSANLARIMIZIN BİRBİRİNDEN KOPUK VE HABERSİZ YAŞAMASINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.

SORDUĞUMUZDA ÇEŞİTLİ MAZERETLER,KÜÇÜK YALANLAR VS…VS..

 

BENCE AKLIMIZI BAŞIMIZA ALMALI VE SON PİŞMANLIĞIN FAYDA ETMEYECİĞİ ANI YAŞAMADAN YAKINLARIMIZI VE DOSTLARIMIZI ARAMALIYIZ.ONLARI ZİYARET ETMELİYİZ.

 

BİR DE ANLAMSIZ TAFRALARI,BÜYÜKLENMEYİ,ÖTEKİNİ KÜÇÜK GÖRMEYİ BIRAKMALIYIZ.

EĞİTİMİN VE ULAŞIMIN ZOR OLDUĞU YILLAR GERİDE KALDI.BEĞENİLMEYEN,KÜÇÜK GÖRÜLEN İNSANLARIMIZ ZAMANI VE ÇAĞI YAKALADI.ONLARIN ÇOCUKLARI DA MEVKİ VE MAKAM SAHİBİ OLDULAR.

AMA DİĞERLERİNDEN FARKLI OLARAK FESATLIĞI,KİNİ,ÇEKEMEMEZLİĞİ BİR KENARA BIRAKARAK BİR ZAMANLAR KENDİLERİNİN YAŞADIKLARI SIKINTILARI BAŞKALARI YAŞAMASIN DİYE SAMİMİ,YARDIMSEVER,DÜŞENİN ELİNDEN TUTAN,KENDİSİNİ YENİLEYEN,ELEŞTİRİYE AÇIK VE KİŞİLİK SAHİBİ OLARAK YAŞAMLARINA HEDEFLER KOYARAK ÇALIŞTILAR VE ÇALIŞIYORLAR.

 

GENÇ NESİL DOĞRU YOLDA.ARA KUŞAK BOCALAMA DEVRİNDE,GEÇMİŞTEN KALANLAR İSE SON ÇIRPINIŞTA.

CAN ÇIKMAYINCA HUY ÇIKMAZ SÖZÜNÜ DOĞRULARCASINA YİNE BİLDİKLERİNİ OKUMAYA DEVAM EDİYORLAR.BUNU YAPARKEN DE KENDİ ÇOCUKLARINA,TORUNLARINA KÖTÜ ÖRNEK TEŞKİL ETTİKLERİNİ BİLE BİLE YAPIYORLAR.

 

ALLAH YARDIMCILARI OLSUN.UMARIM YARIN PİŞMAN OLMAZLAR.KORKUM O ÇOCUKLARINDA BU KÖTÜ GELENEKTEN BİR ŞEYLERİ GÜNÜMÜZE VE GELECEKLERİNE TAŞIMALARI.

 

GELİN BU KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN VE BU KÖTÜ NİYETLERDEN ARINALIM.

ZAMAN BİRLİK ZAMANIDIR.

 

   HİÇ BİR KAPIYI ÇARPARAK KAPATMAYIN.YARIN O KAPIDAN GİRMENİZ GEREKEBİLİR.

ATASÖZÜ İLE YAZIMA SON VERİRKEN SAYGILAR SUNUYORUM.1265 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

vefa borcumuz     25/10/2011 13:10

çok haklısın abi artık akaraba nedir bilmez olduk imkanlarımız yokken daha mutluyduk şimdi herşey lüks ama bizler adetlerimizi törelerimizi görevlerimizi unuttuk dünya telaşına düştük ne kadar yazık ama inş bu site sayesinde tekrar aile olcaz senden ve bu siteye gönül verenlerden allah razı olsun hepinizi allah yardımcımız olsun inş
satı ateş

Yazarın diğer yazıları

YAŞANMIŞ BİR OLAY - 26/12/2020
SEBEP
HERCAİ VE KARDELEN ÇİÇEĞİ - 20/12/2020
HİKAYESİ
ŞÜKRETMEK - 18/11/2020
ÖZ ELEŞTİRİ
RIZIK - 15/04/2020
HAYIR
GİTTİLER - 26/11/2019
BİTTİ...!!!
DUYGUSUZ BİR NESİL - 29/07/2019
AMAN DİKKAT
AZ KALDIK - 14/01/2019
NESİL
HOR GÖRME - 24/10/2018
NELER VAR
ÇABA KELEBEK - 13/10/2018
KOZA
 Devamı